Zajęcia MUR na Wydziale Sztuki – 22.04.2017

6 maja 2017

W dniu 22 kwietnia 2017 roku na Wydziale Sztuki odbyły się zajęcia
ze studentami Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tradycyjnie każda grupa wiekowa odbywała inny rodzaj zajęć. I tak:

Klasy I-III – zajęcia z dr Anną Steliga i dr Łukaszem Cywickim

Temat: „Design – projektowanie wzorów na T-shirt’ach”

Najmłodsi MUR-owicze na czas zajęć na Wydziale Sztuki stali się designerami i projektowali autorskie wzory na T-shirty, które następnie przenosili bezpośrednio na tkaninę. Początkowo jednak zastanawiali się jakimi dziedzinami zajmują się artyści, wymieniając wśród nich także szkicowanie/rysowanie. Okazało się, że artyści rysują za pomocą bardzo różnych narzędzi na bardzo różnych powierzchniach. Studenci zapoznali się z techniką malowania tkanin za pomocą specjalistycznych flamastrów Giotto decor textile i obejrzeli historyjkę obrazkową stworzoną na koszulce prowadzącej zajęcia. W wyniku prac powstały bardzo oryginalne, autorskie, jedyne i niepowtarzalne i nie do kupienia w żadnym sklepie T-shirty. A na nich namalowane były przeróżne zwierzątka, śmieszne postaci, ulubione ciasteczka, ukochani piłkarze i wiele, wiele innych niezwykłości. Mali studenci z wielką przyjemnością przebierali się w stworzone przez siebie ubranie, by potem w nim wrócić do domu.

Klasy IV – VII  – zajęcia z dr Magdaleną Uchman i mgr Kamilą Bednarską

Temat: „Modele zastępcze, druk płaski z płyty aluminiowej”

W Pracowni Druku Płaskiego i Litografii „mali” studenci rozpoczęli zajęcia od poznania wyposażenie pracowni m.in.: charakterystycznych sprzętów i specjalistycznej technologii. Osoby prowadzące pokazywały i omawiały techniki druku płaskiego takie jak: kamień litograficzny, algrafia, offset. Wyjaśniały funkcjonowanie pras litograficznych oraz sposób przygotowywania kamienia litograficznego do druku. Każdy z uczestników mógł samodzielnie wyszlifować fragment kamienia. Po wprowadzeniu studenci przystąpili do pracy. Tematem zadania były „Modele zastępcze”. Zadanie składało się z dwóch etapów. Uczestnicy MUR otrzymali dwie matryce aluminiowe. Jedna z nich posiadała gotowe elementy modelu samolotu, druga natomiast była czysta. Zadaniem studentów było dorysować brakujące elementy we właściwy dla siebie sposób. Po złożeniu ze sobą obu matryc powstała grafika. Studenci samodzielnie nakładali farbę oraz wykonywali odbitki. Rezultatem ich pracy była dwuelementowa grafika wzbogacona kolorem.

Klasy IV – VII  – zajęcia z dr Marcinem Jachymem i dr Agnieszką Lech-Bińczycką

Temat:  „W krainie grafiki”

W tegorocznej edycji MUR-u słuchacze z klas IV-VI studiowali tajniki druku wklęsłego. Jest to jedna z dziedzin grafiki warsztatowej (artystycznej), gdzie samodzielnie trzeba wykonać matrycę i odbitkę na prasie graficznej. Cały proces jest bardzo ciekawy i była to jedyna okazja, aby pracować w profesjonalnej pracowni. Dzieci, przepraszam, studenci MUR-u rysowali tym razem „Dziwnego ptaka”. Efekt pracy można było zobaczyć dopiero po wykonaniu odbitki, co było momentem kulminacyjnym całych zajęć. A reakcje młodych artystów, jakie wtedy wystąpiły były największą nagrodą dla prowadzących zajęcia.

Klasy I-III gimnazjum – zajęcia z dr hab. Agnieszką Jankowską

Temat: „Robale – rzeźby inspirowane światem owadów
i pracami W. Hasiora”

Celem warsztatów przeprowadzanych w Zakładzie Działań Przestrzennych Design i Rysunku, skierowanych w tym roku do gimnazjalistów, było zapoznanie młodzieży z oryginalną techniką rzeźbiarską, zaczerpniętą z artystycznych dokonań, znanego polskiego rzeźbiarza Władysława Hasiora. Tematem tej edycji spotkań MUR były ”Robale” – rzeźby inspirowane światem owadów oraz obiektami odlewanymi z ziemi, których autorem był  artysta
z Zakopanego. Młodzi adepci sztuki budowali – wykopywali i tworzyli formę negatywową,
w specjalnie do tego przygotowanych skrzyniach wypełnionych  piaskiem, pamiętając, że fragmenty najgłębsze będą najbardziej wystające i wypukłe, a te płytko utworzone, najcieńsze i płaskie. Następnie powstałe negatywy wypełniali gipsem i pozostawiali do chwili związania – zastygnięcia, potem bardzo ostrożnie i delikatnie, niczym archeolodzy odkopywali rzeźbę, oczyszczali z piasku i myli. Zadanie kryło w sobie elementy tajemnicy, poszukiwania
i oczekiwania, należało się również wykazać kreatywnością i cierpliwością.

Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu tegorocznych zajęć. A są to: Prowadzący poszczególne zajęcia wykładowcy Wydziału Sztuki, niezastąpione Dziewczyny z Punktu Informacyjnego, Wolontariusze rekrutujący się spośród Pracowników dziekanatu i studentów Wydziału Sztuki, w szczególności członkowie Koła Naukowego „Zapał”, a także Ratownicy Medyczni czuwającym nad naszym bezpieczeństwem.

Szczególne podziękowania za fotorelację w wykonaniu Juliusza Bachty, a także Doroty Rączki-Laski, Anny Steligi i Magdaleny Uchman.

Do zobaczenia za rok!

dr Anna Steliga