MUR w Instytucie Sztuk Pięknych – 10.12.2022

18 grudnia 2022

W sobotę 10 grudnia 2022 roku Studenci MUR zjawili się na zajęcia warsztatowe do Instytutu Sztuk Pięknych. Wszystkie zajęcia odbyły się w budynku A2 pod adresem: Al. Mjr. W. Kopisto 2a. Zajęcia przebiegały równolegle w mniejszych grupach, podzielonych według numerów rejestracyjnych.

klasy I-III

Temat: Coraz bliżej święta!

Prowadzący: dr Anna Steliga, dr hab. Łukasz Cywicki, prof. UR

W ramach MUR uczniowie klas I-III „uzbrojeni” w łyżeczki odwiedzili Uniwersytet Rzeszowski, by w Instytucie Sztuk Pięknych wykonać zadanie – graficzna kartka świąteczna. Kartki powstawały w technice linorytu. Linoryt to technika graficzna należąca do technik druku wypukłego. Linoryt podobny jest do drzeworytu wzdłużnego z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Rycie możliwe we wszystkich kierunkach. Do opracowania matrycy używa się dłutek umożliwiających cięcie materiału. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej, a uczniom do tego posłużyły przyniesione łyżeczki. Każdy uczeń mógł zobaczyć autentyczne praca linorytnicze przedstawiające motywy świąteczne (choinki, Mikołaje, bałwanki itp.), a także przekonać jak się przygotowuje matryce, a następnie w jaki sposób nakłada się farbę i jak odbija. „Rekordziści” podczas zajęć wykonali nawet … 25 kart świątecznych, które po dopisaniu życzeń i zawiązaniu ozdobnych kokardek można podarować najbliższym.

klasy IV-VI

Temat: Kreatywne święta

Prowadzący: dr hab. Agnieszka Lech-Bińczycka, dr hab. Marcin Jachym, prof. UR

Tematem zajęć w Instytucie Sztuk Pięknych w ramach Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego były Kreatywne święta. Mali adepci sztuki poznawali różne rodzaje druku oraz narzędzia stosowane w pracowni graficznej. Zaznajamiali się z tradycyjnymi technikami druku wklęsłego, dowiadując się czym jest matryca, prasa graficzna czy też odbitka. Efektem ich działań było stworzenie bożonarodzeniowej kartki w technice miękkiego werniksu. Przechodząc przez kolejne etapy technologicznego procesu przygotowania matrycy, trawienia jej w kwasie azotowym, jak również wykonywania odbitki, poznawali specyfikę pracy grafika w warsztacie. Atmosferę świąt dopełniały liczne rozmowy, nie brakowało również śpiewu świątecznych przebojów. Wszystkim uczestnikom naszych zajęć serdecznie gratulujemy ogromnej swobody twórczej, nieograniczonej wyobraźni i życzymy dalszych sukcesów. Do zobaczenia!

Temat: Bombki świąteczne

Prowadzący: mgr Julia Rut, magistrant Patryk Brzezicki

W dniu 10.12.2022 w Pracowni Druku Płaskiego i Litografii w Instytucie Sztuk Pięknych UR odbyły się warsztaty dla młodych studentów MUR-u. Dzieci poznały w trakcie zajęć technikę monotypii – wyjątkowej techniki graficznej, która pozwala uzyskać tylko jedną, niepowtarzalną pracę, której nie można powielić. Dodatkowo matrycami graficznymi były zastygnięte foremki z żelatyną, na których młodzi studenci odbijali przedmioty o ciekawych strukturach takie jak sznurki, liście, folie bąbelkowe a następnie przenosili je na papier. Tematem warsztatów były Bombki świąteczne.

klasy VII-VIII

Temat: Wioska Św. Mikołaja

Prowadzący: dr Katarzyna Woźniak

Doszły nas słuchy, że Święty Mikołaj wraz ze swoimi elfimi pomocnikami był bardzo zapracowany w tym roku, ponieważ chciał dostarczyć prezent każdemu grzecznemu dziecku na całym świecie, co jak wiadomo, jest bardzo czasochłonne. Był tak bardzo zapracowany, że nie zdążył pomyśleć o sobie i o tym, aby przyozdobić swój domek na święta. Studenci Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowili mu pomóc! W ramach tematu „Wioska Św. Mikołaja” wykonali przepiękne ozdoby świąteczne przy okazji zaznajamiając się z pracą artysty ceramika. Dowiedzieli się co to jest glina ceramiczna i jak z nią prawidłowo pracować. Przy użyciu drewnianych nożyków, szpatułek, wałków, cyklinek i innych profesjonalnych narzędzi do kształtowania ceramiki, wykonali świąteczne ozdoby ceramiczne poznając przy tym kilka sposobów klejenia ceramiki. Zapoznali się z techniką wycisku z matrycy gipsowej, wykrawania kształtów z rozwałkowanego plastra gliny przy pomocy foremki metalowej oraz klejenia form przestrzennych z wałeczków. Na koniec warsztatów zaświeciło wiele ceramicznych świątecznych gwiazdek, zabrzmiały już świąteczne ceramiczne dzwoneczki, a także pojawiły się renifery, bałwanki i przyozdobione świątecznie ceramiczne choinki. Na koniec Studenci MUR ozdobili uklejone z ceramiki ozdoby za pomocą farb podszkliwnych oraz angob. Doszły nas słuchy, że Św. Mikołaj wszystko widział i bardzo mu się podobała praca studentów na warsztatach ceramicznych. Powiedział nam nawet, że Pani Mikołajowa ozdobiła już wioskę na święta i pozwolił studentom zabrać ozdoby wykonane przez nich do swoich domów na nadchodzące święta!

Bardzo dziękujemy Studentkom i Studentom instytutowych kół naukowo-artystycznych tj. RAZEM, GRAFO, ZAPAŁ za pomoc w praktycznej realizacji zajęć. Studentkom koła LENS za fotografowanie, a Studentce Ratownictwa Medycznego – Faustynie Sarzyńskiej, która czuwała nad bezpieczeństwem i zdrowiem MUR-owców.

Studentki i Studenci ISP, którzy pomagali w realizacji MUR to: Natalia Szlęk, Alicja Kalandyk, Julia Lis, Paulina Możdżeń, Monika Wróbel, Michał Skowron, Adam Góral, Kamil Głąb, Tomasz Pelczar, Julia Siłka, Jadwiga Napiórkowska, Jakub Szczęch, Karina Miłoś, Justyna Czerenkiewicz, Martyna Kot, Justyna Środoń, Julia Jaskuła, Anna Szkulska, Joanna Mielcarek, Kinga Baran, Katarzyna Piątek, Aneta Mierzwa, Antonina Krupa, oraz studentka Filologii Angielskiej – Zuzanna Steliga.