MUR w Instytucie Nauk Fizycznych i w Studium Języków Obcych – 5.03.2022

20 marca 2022

W dniu 5 marca 2022 roku studenci Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego gościli w budynku Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Jednymi z zajęć inaugurujących działalność MUR po dwuletniej, spowodowanej pandemią przerwie, były pokazy fizyczne przeprowadzone przez pracowników Instytutu Nauk Fizycznych: dra hab. Wojciecha Szajnę, prof. UR w asyście mgra Zenona Sacharczuka.

Pokazy odbyły się w trzech grupach wiekowych: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII. Przewodnim tematem zajęć w każdej z grup było światło, a przekazane przez prowadzącego informacje były adekwatne do wieku i wiedzy fizycznej słuchaczy.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się między innymi, jaka jest najbardziej korzystna dla oka ludzkiego barwa światła, co można zobaczyć, gdy wiązkę światła przepuścimy przez pryzmat i jak działają światłowody. Kilka eksperymentów dotyczyło widzenia przez oko ludzkie dowolnej barwy poprzez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła, o barwie czerwonej (R), zielonej (G) i niebieskiej (B). Można było m.in. zobaczyć, że zmieszanie wszystkich trzech barw daje barwę białą a zielonej i czerwonej barwę żółtą. Ponadto studenci MUR zobaczyli, że czerwona papryka z zielonym ogonkiem jest czerwona z czarnym ogonkiem w świetle czerwonym, czarna z zielonym ogonkiem w świetle zielonym i cała czarna w świetle niebieskim. Kolejne eksperymenty związane były z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Uczestnicy pokazów za pomocą lampy ultrafioletowej rozpoznawali fałszywe banknoty i czytali niewidzialne napisy. Na koniec zajęć prowadzący eksperymenty pokazał, że szklany pręt zanurzony w tajemnej cieczy jaką jest olej maszynowy staje się niewidzialny. Podstawy fizyczne odpowiadające za tę „magię” zostały wyjaśnione młodym studentom.

Zajęcia prowadzili: dr hab. Wojciech Szajna, prof. UR i mgr Zenon Sacharczuk z Instytutu Nauk Fizycznych Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Nad sprawami organizacyjnymi zajęć czuwała prodziekan KNP dr Anna Szpila, koordynator MUR części ścisło-technicznej Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Kolejne zajęcia w tym dniu prowadzili pracownicy Studium Języków Obcych.

,,Alfa, delta, omikron i co jeszcze? Śladami starożytnej greki”

Podczas zajęć młodzież miała okazję poznać alfabet grecki i spróbować swoich sił w odczytywaniu i rozumieniu prostych terminów greckich. Jak się okazało, znaczenia wielu pojęć łatwo się było domyślić, bo stanowią one podstawę leksykalną słów w języku polskim czy angielskim. Niekiedy były to naprawdę radosne odkrycia, jak chociażby dziwne związki między hipopotamem i hipoterapią czy aspiryną i piromanem.

Po rozgrzewce nadszedł moment rywalizacji w grupach. Zadaniem do wykonania było połączenie w pary greckich słów i ich ilustracji oraz dorysowanie brakujących elementów.

Dla najbardziej aktywnych uczestników zajęć przewidziane były naklejki z hasłem ,,kalos kai agathos”, określającym ideał człowieka rozwiniętego tak intelektualnie, jak i fizycznie.

Na koniec wszyscy zdążyli jeszcze podpisać się po grecku na planszach z wykonanym zadaniem.

Serdecznie dziękuję za aktywny udział wszystkim uczestnikom. Było naprawdę inspirująco.

mgr Alina Paliwoda-Wielgos

„Kilka zdumiewających ciekawostek o antyku (Grecja i Rzym „na wesoło”)”

Podczas zajęć MUR dla klas I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej mali studenci czynnie uczestniczyli w konkursach, quizach odpowiadając na ciekawe i często nieoczekiwane, zaskakujące pytania z szeroko pojętej kultury antycznej Grecji i Rzymu.

mgr Renata Nowak

Nad sprawami organizacyjnymi zajęć czuwał dr Sławomir Schultis, koordynator MUR i dyrektor SJO.

Punkt informacyjny obsługiwały: mgr Marta Golowska – koordynator MUR z Instytutu Nauk Prawnych Zuzanna Steliga – studentka I roku studiów magisterskich Filologii Angielskiej oraz prodziekan Kolegium Nauk Humanistycznych dr Anna Steliga – pełnomocnik rektora ds. MUR.

Dokumentacje fotograficzną zajęć przygotowali członkowie Koła Artystycznego LENS działającego w Instytucie Sztuk Pięknych: Aleksandra Kotlarska, Arkadiusz Fluda, Krystian Prokopik.