MUR w CENTRUM SPORTU I REKREACJI – 11 MAJA 2019 oraz na WYDZIALE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – 18 MAJA 2019

28 maja 2019

W dniu 11 maja 2019 roku zajęcia Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się w Centrum Sportu i Rekreacji (CSiR), a tydzień później – tj. 18 maja – na Wydziale Wychowania Fizycznego (WWF)

Nasi młodzi studenci pod koniec roku szkolnego kolejny raz uczestniczą w ciekawych zajęciach ruchowych. W dniach 11.05.2019 i 18.05.2018 odwiedzili obiekty Centrum Sportu
i Rekreacji oraz Wydziału Wychowania Fizycznego. Dla każdej grupy wiekowej przygotowaliśmy aktywności dostosowane do ich wieku i możliwości. Dla klas I-III SP były to integracyjne  zabawy oraz gry ruchowe, będące najlepszą formą aktywności dla tej grupy wiekowej. Wpływają one doskonale na harmonijny rozwój dzieci w tym wieku.

Dla klas IV-VI SP przygotowaliśmy gry drużynowe, zabawy ruchowe oraz ćwiczenia muzyczno-ruchowe na wspaniałym obiekcie czyli nowej hali sportowej przy ulicy Zelwerowicza. Gry drużynowe i ćwiczenia ruchowe zawierają także wiele niezaprzeczalnych wartości wychowawczych, spośród których na czoło wysuwa się kształtowanie określonych cech charakteru i postaw, takich jak: zdyscyplinowanie, karność, uczciwość, sprawiedliwość, przestrzeganie przepisów, zgodne współdziałanie w zespole, umiejętność przewodzenia lub podporządkowania się, poszanowanie wspólnego mienia, a także samodzielność, zaradność, odwaga, wiara we własne siły i inicjatywa. W zespołowej grze i ćwiczeniach ruchowych kształtuje się więź grupy, wytwarzająca się w różnych sytuacjach. Budzą się także uczucia sympatii dla dobrego towarzysza zabawy, gry, kształtują się pozytywne uczucia koleżeńskie takie jak: życzliwość, chęć niesienia pomocy drugiemu, bezinteresowność. Podporządkowanie się przepisom i regułom wzmacnia karność, budzi szacunek i zrozumienie nawet dla przykrych decyzji prowadzącego zabawę czy grę. Gry i ćwiczenia wychowują więc dobrych członków społeczeństwa – w myśl znanego powiedzenia: Jakie dziecko jest
w zabawie, podczas gry, takie będzie potem w życiu, w pracy. Wydobycie ich istotnych wartości wychowawczych uzależnione jest od umiejętnego dobierania ćwiczeń, urozmaicenia ich, stopniowania trudności oraz od sprawnego przeprowadzenia.

Dla żeńskiej części najstarszej grupy (kl. VII-VIII SP i III klasa gimnazjum) przygotowaliśmy zajęcia muzyczno-ruchowe, które zostały przeprowadzone z bardzo dużą energią w przystosowanej do tego typu sali. Pozostali natomiast mieli zajęcia z kajakarstwa. Poznali tam zasady bezpieczeństwa oraz reguły panujące na wodzie. Mogli również zobaczyć profesjonalny wyczynowy sprzęt.

Dziękujemy Studentom  MUR za zaangażowanie podczas zajęć. Cieszymy się niezmiernie, że pozytywne walory kultury fizycznej są im znane. Mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać  spędzone z nami chwile.

Dziękuję również wszystkim pracownikom i studentom, którzy zaangażowali się w pracę
z naszymi studentami  MUR. Zapraszamy wszystkich na fotorelację życząc przyjemnych wrażeń.

Koordynator MUR z CSiR – mgr Anna Barć

Zajęcia prowadzili:

CSiR:
mgr Jacek Smulski
mgr Aleksander Ragan
mgr Adam Maryniak
mgr Adela Jabłecka
dr Miłosz Szczudło
mgr Michał Sarna
mgr Magdalena Mucha

WWF:
dr Katarzyna Sochacka
dr Iwona Pezdan-Śliż
dr Paweł Lenik

W zajęciach pomagały studentki z Wydziału Pedagogicznego:
Sara Żuczek
Aleksandra Zając
Aleksandra Woźniak
Weronika Wróbel
Kinga Drozd
Klaudia Strzępek
Klaudia Ziaja
Magdalena Zych
Karolina Warchoł
Agnieszka Stopa
Paulina Wilk
Paulina Pomykała
Faustyna Turoń
Patrycja Szyszka
Iwona Zając
Wioletta Tracz
Jolanta Szwed
Natalia Rydel
Patrycja Piątek
Paulina Sanecka
Klaudia Nahacz
Katarzyna Sieńko
Monika Staroń
Paulina Urbańska

Pomoc przedmedyczną zapewnili – studentki i studenci z Wydziału Medycznego:

Z kierunku ratownictwo medyczne:
Ewelina Chmura
Paweł Stokłosa
Justyna Gacek
Anna Kilar
Patrycja Wiktor

Z kierunku położnictwo:
Anna Piątek
Edyta Bajkos
Justyna Możdżan
Wiktoria Niedbała
Marlena Balawejder
Ewelina Tłuczek

Z kierunku lekarskiego:
Kasper Rolek
Kinga Kawałko
Mirosław Sołtys
Paulina Frączyk
Paulina Pisaniak