MUR na WYDZIALE MEDYCZNYM – 23 MARCA 2019

29 marca 2019

W dniu 23 marca 2019 roku zajęcia Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się na Wydziale Medycznym.

Zajęcia prowadzone były w 6 blokach tematycznych: Dietetyka, Fizjoterapia, Położnictwo, Elektroradiologia, Pielęgniarstwo, Ratownictwo Medyczne i Lekarski.

„ABC Zdrowego odżywiania. Smacznie, zdrowo, kolorowo” – tak brzmiał temat zajęć z Dietetyki. Na początku dzieci wspólnie z prowadzącymi stworzyły piramidę żywienia i aktywności fizycznej, poprzez wyklejanie poszczególnych jej pięter odpowiednimi produktami spożywczymi. Mali dietetycy wykazali się dużą wiedzą na temat podstaw zdrowego stylu życia i bez problemu poradzili sobie z ćwiczeniem.  Kolejnym zadaniem było przyporządkowanie woreczków z produktami spożywczymi do ich nazw. Tu było już nieco trudniej, ale z małą pomocą prowadzących dzieci dały radę! Dużym zainteresowaniem cieszyło się odgadywanie ile cukru znajduje się w popularnych napojach. Mamy nadzieję, że dzięki obrazowemu przedstawieniu tematu, dzieci zapamiętają jak dużo cukru mają słodkie napoje i będą o tym pamiętały wybierając się do szkolnego sklepiku.

Podsumowaniem zajęć były zagadki o tematyce żywieniowej oraz rebusy. Natomiast w nagrodę za aktywny udział, dzieci otrzymały paczuszki z owocami.

Na kierunku Fizjoterapia dzieci brały udział w 3 zajęciach: „Fizjoterapia drogą do zdrowia”, „Złap równowagę” oraz „Wózek – przyjaciel czy konieczność?”.

Celem zajęć było zapoznanie dzieci z zawodem fizjoterapeuty. Poruszono tematykę specyfiki zawodu, przedstawiono główne zadania fizjoterapeuty i scharakteryzowano najczęstsze choroby oraz zaburzenia z jakimi zgłaszają się pacjenci. Dzieci poznały również ćwiczenia, dzięki którym mogą polepszać swoją równowagę i stabilność posturalną oraz nauczyły się prostych czynności dnia codziennego wykonywanych na wózku dla osób niepełnosprawnych. Dowiedziały się także jak pomóc swoim koleżankom i kolegom poruszającym się na wózku.

Najstarsi studenci MUR (VII, VIII klasa SP oraz III Gimnazjum) uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez kierunki Położnictwo i Elektroradiologia. Wykład pt. „Wybrane choroby przenoszone drogą płciową. Profilaktyka”. cieszył się dużym zainteresowaniem wśród grupy młodzieży, ze względu na niewielki zasób wiedzy związany z tą problematyką. Studenci mieli możliwość swobodnego zadawania pytań.

Zajęcia dla młodzieży w katedrze Elektroradiologii odbyły się w kilku grupach i miały charakter warsztatowy. Podczas nich zaprezentowane zostały metody kształcenia oraz możliwości pracy w zawodzie elektroradiologa. W trakcie spotkania młodzież odwiedziła pracownie:  tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, densytometrii i radiologii konwencjonalnej. W każdej z nich została zapoznana z aparaturą, metodami badań z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i technologii obrazowania, a także procesem druku 3d, który jest wykorzystywany we współczesnej  medycynie. Po prezentacji młodzież odwiedziła salę, w której znajduje się ekspozycja historyczna związana z kierunkiem elektroradiologii. Dzięki temu mogła ona poznać historię radiologii od momentu odkrycia promieni X, aż do czasów współczesnych.

Studenci Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego uczestniczący w zajęciach z Pielęgniarstwamieli możliwość poznać technikę higienicznego mycia rąk metodą Ayiliffe oraz nauczyć się bandażowania. Młodzi studenci mieli możliwość zapoznać się z pracą AED oraz profesjonalnymi fantomami do przeprowadzania ćwiczeń w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ostatnia grupa dzieci uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez kierunkiRatownictwo Medyczne i Lekarski. Dzieci brały udział w dwóch zajęciach warsztatowych „Szpital pluszowego misia” oraz „Dzieci Ratują Życie”. Celem zajęć było zmniejszenie stresu dziecka związanego z wizytą u lekarza poprzez naukę przez zabawę i przyzwyczajenie dziecka do widoku personelu medycznego, ale również poznanie podstawowych zasad pomocy w nagłych wypadkach.

Zajęcia prowadzili Pracownicy Wydziału Medycznego:

1.         dr Joanna Baran

60.       Wojciech Brzuszek

61.       Stella Mazur

62.       Karol Smysz

Zabezpieczenie zajęć na MUR w postaci pierwszej pomocy przedmedycznej udzielili studenci kierunku ratownictwa medycznego

1.         Dawid Kruk

2.         Konrad Kotów