MUR na Wydziale Biotechnologii – 15 grudnia 2018

7 stycznia 2019

W dniu 15 grudnia 2018 roku zajęcia Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego dla najstarszych MUR-owiczów odbyły się na Wydziale Biotechnologii.

 

Grupa Studentów MUR z klas VII-VIII SP i III gimnazjum – temat zajęć:
„Wesoła alchemia”
Zajęcia ze Studentami z tej grupy poprowadziły:
mgr inż. Kinga Hęclik

mgr inż. Magdalena Kulpa-Greszta
mgr Anna Tomaszewska

 

„Wesoła alchemia” to zestaw ciekawych i prostych doświadczeń chemicznych, które uczniowie z powodzeniem mogą wykonać w domu. Na zajęciach młodzież przeprowadzała analizę cukrów prostych i białek w produktach spożywczych tj. owoce i warzywa, produkty mleczne i mączne. Studenci MUR zakładali własne chemiczne akwaria. Poznawali szybkie sposoby otrzymania przyjaznego człowiekowi (nietoksycznego) polimeru jakim jest slime. Uczniowie dowiedzieli się także dlaczego banknot się nie pali oraz co to jest „pasta do zębów dla słonia”. Oprócz schematu prowadzenia doświadczenia chemicznego młodzież poznała także różny sprzęt laboratoryjny oraz zaznajomiła się z jego obsługą. Zajęcia przebiegały
w miłej i przyjaznej atmosferze pełnej zaskoczenia i dociekliwych pytań ze strony studentów Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

W organizacji zajęć MUR pomagały studentki z Wydziału Biotechnologii:

Żaneta Gałuszka

Klaudia Marczyk

Katarzyna Putyło

 

Zabezpieczenie zajęć na MUR w postaci pierwszej pomocy przedmedycznej udzielili studenci Ratownictwa Medycznego i kierunku lekarskiego:

Karolina Cebulak

Paulina Lew

Jakub Pabiś

Kasper Rolek

 

Nad przebiegiem całości czuwała:

mgr Natalia Tańska – koordynator MUR z Wydziału Biotechnologii